reklama

Na čo si dať v Mníchove pozor

Každé mesto na svete má svoje špecifiká, ktoré poznajú všetci domáci a ktoré sú turistom zväčša skryté. Odhaliť ich, znamená zžiť sa s mestom, naladiť sa na jeho vlnu, preniknúť pod povrch, začať ho používať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Každé mesto vám postupom času odkryje aké v skutočnosti je, ako sa v ňom žije, aké zvyky a pravidlá jeho obyvatelia vyznávajú, ako sa každodenne správajú, čo je pre nich typické, aké možnosti mesto samotné ponúka a čím všetkým sa odlišuje od tých ostatných. Práve tieto menšie či väčšie bežné životné nuansy robia z daného miesta niečo špecifické, zvláštne a výnimočné. Disponovať týmito informáciami, aj keď ste „len“ v roli turistu, môže byť prínosom pre celú vašu cestu.

Na túto tému sa dá nazerať z rôznych uhlov, napríklad upozornením na obľúbené miesta, vyzdvihnutím obľúbených podnikov, galérií, či kaviarní miestnych, alebo nimi preferovaných aktivít a miest, kde trávia voľný čas, či športujú. Ja som si pre začiatok vybrala niekoľko všeobecných pravidiel alebo skôr zvyklostí, ktoré vám umožnia prispôsobiť sa tepu konkrétneho mesta, jeho obyvateľom, rýchlo sa zorientovať v očakávanom správaní sa a začať vnímať mesto prostredníctvom odlišnej optiky. V tomto článku ponúkam niekoľko príkladov, čomu sa v Mníchove vyhnúť, ak máte záujem, predísť zbytočným faux pas, nedorozumeniam alebo dokonca zraneniam. Po úvodnom relatívne vážnom vstupe pristupujme k ďalšiemu textu s nadhľadom a s primeranou iróniou si priblížme: „Na čo si dať v Mníchove pozor“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Na cyklistov

Táto kategória patrí medzi život ohrozujúce. Z tohto dôvodu som ju zaradila na prvé miesto v zozname. Zranenia a kolízie nie sú vôbec neobvyklým javom. Cyklisti majú väčšinou vymedzené vlastné pruhy, ako na cestách, tak aj na chodníkoch. Nie vždy zaznamenáte, že na jednom z nich stojíte, hlavne ak ste zaujatí rozhovorom alebo obzeraním si okolitých pamiatok. Okrem toho sú cyklisti v tomto meste neohrození a majú zjavne niektoré z vlastností komixových hrdinov. Rútia sa ulicami mesta často veľkými rýchlosťami bez predchádzajúceho uistenia sa, či ich vodič v aute zaznamenal a spomaľuje. Križujú cesty v miestach, kde sú ťažko viditeľní alebo v miestach, kde človek cyklistu nečaká vôbec. Základné pravidlo teda znie, najprv cyklisti, potom ostatní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: pc photography)

2. Na Októberfest

Októberfest má zvláštnu moc a jedno, čo sa vám pravdepodobne stane je, že sa dáte strhnúť atmosférou, ktorá tu panuje. V preklade to znamená, že ľudia, čo tvrdia, že nepijú pivo, ho na Októberfeste vypijú aj dve. Samozrejme litrové. Pravdepodobnosť tohto javu sa priamoúmerne zvyšuje s prítomnosťou príjemnej spoločnosti a s pozitívnym postojom k zábave. Októberfest je pre mesto významnou udalosťou, ktorá láka tisíce turistov. Je preto nutné počítať s vyššími cenami ubytovania v tomto období, s preplneným centrom a taktiež so zvýšením výskytom jedincov v bavorských krojoch. 

Obrázok blogu
(zdroj: pcp)

3. ​Na dodržiavanie Mittagspause a iných pravidiel

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To, že Nemci všeobecne obľubujú pravidlá je stereotyp, ktorý je s týmto národom už nejak spätý, no nie celkom vymyslený. S jeho prejavmi sa dostanete do kontaktu v každodennom živote, keď sa na prechode dáva prednosť chodcom, dodržiavajú sa termíny alebo keď vás príde niekto upozorniť, že neparkujete v smere jazdy. Nezáleží na tom, že ste prišli domov len na pol hodinu a otáčať auto sa vám na ten čas zdá zbytočné. Okrem množstva obvyklých všeobecných pravidiel, existuje kopa ďalších, mestských, ktoré stanovuje samospráva a platia len pre konkrétne mesto. O obedňajšej prestávke alebo inak „Mittagspause“ sme sa napríklad dozvedeli priamo od susedy, keď sme sa v sobotu poobede pokúšali navŕtať policu. Pravdepodobne mala pocit, že sme pri tom ohluchli, podľa výšky hlasu, akým nás o tomto pravidle informovala. Podľa tohto nariadenia máte v čase od 12.00 - 15.00 oddychovať a hlavne nerušiť okolie, čo znamená, nevŕtať, nerobiť hluk, nerušiť susedov. Osobná skúsenosť je vždy na nezaplatenie. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. ​Na neskorý príchod

Prísť neskoro je veľký hriech. Okrem toho, že je to všeobecne považované za neslušné, majú Mníchovčania silný pocit, že mrháte časom, ktorý by mohli stráviť napríklad s rodinou, na pive s priateľmi alebo vykonávaním obľúbenému športu. Neskorý príchod je teda považovaný za plytvanie časom ostatných ľudí, ktorým takto dávate najavo, že váš čas je hodnotnejší ako ten ich. Dodržiavaním tohto pravidla určite nič nepokazíte.

5. Na malé pivo

Objednať si malé, naše 0,3l pivo je skoro také vtipné, ako si objednať v „Biergarten“ vodu. Čo sa týka vody, tú vám dajú približne za cenu piva. S „malým pivom“ to však bude horšie. Pri objednaní malého piva vám prinesú pollitrový pohár, ktorý je v týchto končinách obrazne považovaný za „malý“. Odporúčam svoju požiadavku definovať, stáva sa, že ak požiadate iba o pivo, pristane vám na stole 1litrový „Mass“.

Litrový a pollitrový pohár
Litrový a pollitrový pohár (zdroj: pcp)

6. Na nesprávne pripíjanie si s Weissbierom

Pripíjanie si s pivom Weissbier automaticky odlíši turistov od miestnych obyvateľov. Tí totiž vedia, že s ohľadom na tvar Weissbier pohára, ktoré ma hore tenšie sklo, sa štrngá jeho spodnou, hrubšou časťou. 

7. Na jedenie Weisswurst v poobedňajších hodinách

Tradičné bavorské raňajky zahŕňajú biele klobásky - Weisswurst podávané v horúcej vode alebo vo vývare, s praclíkom, sladkou horčicou a pšeničným pivom Weissbier. Podľa miestnej tradície „nie sú Weisswurst povolené po tom, čo počujete obedňajšie zvony znieť“. Inými slovami, by ste nikdy nemali túto bavorskú špecialitu konzumovať po hodine dvanástej. Toto pravidlo vychádza z histórie, keď ešte chladiace zariadenia neboli bežnou súčasťou vybavenia a keď sa často stávalo, že raňajšie čerstvo pripravené Weisstwurst do poobedňajších hodín jednoducho nevydržali a pokazili sa. Aj napriek pokroku a chladiacim možnostiam táto tradícia a zvyk pretrvali a dnes je jednoducho faux pas jesť biele klobásy po raňajkách. Existuje niekoľko ďalších trapasov, ktoré sú spojené s konzumáciou Weisswurst. Nikdy ich neobjednávajte v pároch, jedine že ste veľmi hladní. Wiesswurt sa automaticky podávajú v páre, takže sa vám môže stať, že vám donesú o dva kusy viac, ako ste pôvodne mali v pláne. Faux pas sa taktiež vyhnete, ak budete vopred informovaní, že biela koža sa pred ich samotnou konzumáciou musí z klobásy odstrániť. 

8. Na zabratie celého stola

Väčšina pivární a špeciálne Biergarten sú vybavené dlhými stolmi a lavicami, ktoré pojmú vyšší počet návštevníkov. Pri nedostatku miesta je skoro isté, že si k vám po istej dobe niekto prisadne. Zabrať celý osemmiestny stôl pre napr. štyri osoby, je považované za neslušné. Samozrejme platí pravidlo, že sa vás pred prisadnutím opýtajú, či máte voľné miesto. 

Obrázok blogu
(zdroj: pcp)

9. Na očumovanie nahých ľudí

Freikörperkultur” alebo inak FKK je hnutie obľubujúce a praktizujúce nahotu na miestach na to určených. Nudizmus ako taký má údajne pôvod v Nemecku a z pozorovania mám pocit, že je populárny aj v Mníchove. Existuje totiž niekoľko miest v tomto meste, kde by ste kontakt s touto filozofiou nečakali. Je možné, že vás kopa nahých tiel na brehoch Isaru alebo v Englischer Garten prekvapí. Základom je tváriť sa, že ste nič nevideli a nenútene pokračovať v ceste.

10. Na surfistov

Na tých si nemusíte dávať pozor, tí vám nič neurobia. Jednoducho mi chýbal desiaty bod a surfovanie v tesnom centre mesta sa mi zdá prinajmenšom zaujímavé. Ukončiť zoznam s číslom deväť je pre nás detailistov a mierne postihnutých poruchou OCD priveľké sústo. Aj keď to môže znieť všelijako zvláštne, surfovanie je obľúbeným športom Mníchovčanov. Existuje viacero miest, kde ho možno praktizovať, no turisticky najznámejším je určite Eisbach, nachádzajúci sa na začiatku Englischer Garten. 

Eisbach
Eisbach (zdroj: pcp)

Ďalšie moje fotky nájdete na:

https://www.instagram.com/gabrielapalai/

Gabriela Palai

Gabriela Palai

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Cestujem a fotografujem, spoznávam nové veci, zaujímavé miesta a krajiny. V súčasnosti žijem v zahraničí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu