reklama

Čo by ste ešte mali vedieť o Islande a v bedekeri to nenájdete

Je trocha nezvyčajné začínať číslovanie s poradovým číslom šesť, ale s ohľadom na to, že prvých päť bodov som popísala v blogu http://palai.blog.sme.sk/c/419710/island-je-in.html, vyzerá toto rozhodnutie celkom logicky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Nie je mojim zámerom oboznámiť vás s uceleným a ani s rozsiahlym prehľadom všetkého, čo by sa Islandu mohlo týkať. Rozhodla som sa nekaziť biznis vydavateľom bedekerov. Som však presvedčená o tom, že niektoré informácie z mojich blogov sa vám pri ceste na Island zídu. Ostatné sú súčasťou mnou tak obľúbenej kategórie absurdné - zaujímavé a zvyšné si môžete uchovať napríklad pre potreby účasti vo vedomostných kvízoch rôzneho typu, kde budete mať šancu zažiariť. Samozrejme, len ak sa bude otázka týkať elfov, tvorby islandských mien alebo prístupu Islanďanov k inakosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poznám niekoľkých ľudí z môjho okolia, ktorí informácie spadajúce do (vyššie spomenutej) druhej a treťej skupiny vysoko ocenia. Z času na čas ma aj oni poctia tým, že rozprávajú podobne ladené príbehy a fakty, ktoré sú pre bežný život skoro nepoužiteľné. Napriek tomu nás zabávajú a rozširujú hranice našich malých svetov. Pre nich a aj pre vás ostatných, ktorí patríte do skupiny milovníkov nových informácií, je určených nasledujúcich sedem postrehov a zistení, ktoré by ste mali, podľa môjho názoru, určite o Islande vedieť.

6.Island a bytosti

Sú natoľko populárne, že pri výstavbe cesty, ktorá prechádza úsekom, kde elfovia žijú, sa viedla polemika o tom, či to týmto malým tvorom nebude prekážať. Island je mystické miesto a možno práve preto tu žije (podľa neoveriteľných informácií) taký vysoký počet bytostí rôzneho typu. Elfovia sú na čele tejto skupiny, sú neviditeľní a keďže nie je možné dokázať ich neexistenciu, logicky z toho vyplýva, že existujú. Pokojne si prečítajte danú vetu ešte raz. Islanďania ich nazývajú Huldufolk – neviditeľní ľudia a veria v nich natoľko, že neváhajú pozastaviť výstavbu cesty, ktorá vraj prechádza ich územím. A ako tvrdilo ministerstvo dopravy v oficiálnom vyhlásení: “Výstavba bude odložená do tej doby, kým sa elfovia a škriatkovia nepresunú do inej oblasti “, tak sa aj stalo. O ich všeobecnej obľúbenosti vo svete nepochybujem od momentu, keď sa stali nosnou témou prednášky jednej dievčiny z Belgicka na kurze nemčiny, ktorý som absolvovala v Nemecku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre lepšiu predstavu prikladám pod textom fotografiu, na ktorej sa nachádza niekoľko elfov a škriatkov v ich prirodzenom prostredí. 

Obrázok blogu
(zdroj: pc photography)

7.Islandský skyr

Je asi viacero zaujímavejších vecí ako skyr, ktoré Islanďania obľubujú a ktoré by sme určite mohli nazvať netradičnými. Takého zhnitého žraloka alebo karamelizované zemiaky nemôže niečo len tak ľahko v rebríčku zaujímavosti poraziť. Islandská kuchyňa je špecifická natoľko, že by poskytla dostatočné informácie na minimálne jeden samostatný blog.

Nás však zaujalo niečo iné. Vyšlo slnko, vonku je 13 stupňov? Navhodnejší čas na krátke nohavice a zmrzlinu. Islanďania zmrzlinu milujú a sú podľa štatistík (spolu s ostatnými severskými krajinami) na čele rebríčka v jej konzumácii. Najviac reklamovanou potravinou je však podľa našich postrehov islandský skyr. Skyr pripomína chuťou niečo ako náš jogurt, aj keď jeho príprava je odlišná. Obsahuje veľké množstvo proteínov a probiotické kultúry. Je typickým jedlom na raňajky a nájdete ho v rôznych verziách od klasického - čistého až po ochutené druhy. Pôvodne bol rozšírený v celej škandinávií (na Island ho priviezli Nóri), no v súčastnosti sa zachoval prevažne iba na Islande. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

8.Pivo na Islande

Pivo a alkohol je na Islande samostatná kapitola. Alkohol kúpite len v špecializovaných obchodoch s označením Vínbúdin, ktoré sú však často otvorené len do 18.00 hodiny a ktoré sa v odľahlejších častiach Islandu nachádzajú asi tak často ako stromy. Ak s týmto faktom nepočítate vopred, musíte sa uspokojiť s light verziou piva, ktorá je bežne dostupná v obchodoch. Pre človeka, ktorý pije nemecké pivo, je to skôr nealkoholický nápoj, no každopádne s lepšou chuťou ako tradičné nealko pivá. Odhliadnúc od ceny a veľkosti flašiek (330ml) musíme uznať, že nám väčšina islandských pív chutila. Našu lokálnu a veľmi intímnu súťaž by vyhrala značka Einstok z Akureyri, ktorá získala aj objektívnejšie a uznávanejšie ocenenia vo svete, ako to naše. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: pc photography)

9.Islanďania a ich mená

Tento odsek je z radu povinných jázd a je mi jasné, že nasledujúce informácie sa nachádzajú v každom blogu a článku o Islande. Ak už nimi čírou náhodou disponujete, prosím prekročte plynule k bodu číslo desať.

V telefónnom zozname a v iných zoznamoch sú Islanďania zoradení podľa krstného mena, ktoré je na Islande tým hlavným a dôležitejším. Niektorí z nich majú aj klasické priezviská, ako napr. Hansen, Olsen, Blondal alebo Thorarensen. Používanie osobných mien je na Islande ustanovené zákonom z roku 1996, ktorý taktiež hovorí, že Islanďania môžu mať nanajvýš tri mená. Rodné - krstné je relatívne striktne regulované legislatívou. Meno sa musí nachádzať v registri osobných mien a ak sa tam nenachádza, musí byť vybrané meno schválené výborom pre osobné mená. Najobľúbenejším mužským menom je Jón, ženským Guðrún. Stredné meno je druhé z mien, ktoré môže Islanďan dostať a výber ktorého je značne flexibilnejší. Posledné meno, niečo ako naše priezvisko, je tvorené funkčným patronymom (poprípade matronymom) a pripojením koncovky -son, v prípade syna a – dóttir, v prípade dcéry k menu otca, matky, alebo k menám oboch rodičov v genitíve. Toto meno sa v priebehu života nemení a potomstvo ho nepreberá. Pre lepšiu predstavu prikladám príklad: Guðmundur má dcéru Björk, čiže jej celé meno je Björk Guðmundsdóttir. 

10.Island je tolerantná krajina

11.júna 2010 pozmenil islandský parlament definíciu manželstva na zväzok dvoch jednotlivcov, čím zlegalizoval manželstvá rovnakého pohlavia. Vďaka tomu platia v súčasnosti rovnaké práva pre LGBT aj heterosexuálne manželstvá. Paragraf 233 trestného zákona hovorí, že: "Každý kto posmešným, urážlivým, výhražným alebo akýmkoľvek iným správaním verejne napadne osobu alebo skupinu osôb na základe ich národnosti, farby kože, rasy, vyznania alebo sexuálej orientácie, bude pokutovaný alebo uväznený až na dobu dvoch rokov." Slovo napadnúť nehovorí v tomto prípade len o fyzickom útoku, ale zahŕňa akékoľvek nenávistné prejavy voči iným osobám.

Iba v otvorenej a tolerantnej krajine je možné (so všetkou vážnosťou) zaoberať sa otázkou homosexuality v populácii Elfov a uskutočniť výskum na danú tému. V krajine, kde nemajú najmenší problém s témou homosexuality, ani s témou Elfov, mimochodom vedci z islandskej univerzity zistili, že skoro polovica z týchto tvorov je homosexuálnych. Nepýtajte sa ma ako.

11.Voda v Reykjavíku

Voda v Reykjavíku zapácha. Alebo vonia, záleží od toho, aké máte preferencie. Ono vás to naozaj prekvapí, ak ste túto informáciu pred pobytom v tejto krajine neobdržali. Pamätám si na ten pocit, keď som sa v kúpeľni zamýšľala, čo to tak asi smrdí a prečo to smrdí. Ak by ste si to chceli predstaviť, stačí si spomenúť na niektorý z prameňov, ktoré máme na Slovensku a ktorých vodu nazývame nie príliš vábne - vajcovkou. Nemusíte sa báť, voda je nezávadná, len je trochu zvláštne ju piť, či sa v nej sprchovať.

12.Islandské počasie

Počasie je večná téma. Na Islande to platí ešte viac ako u nás, aj keď mám pocit, že je to skôr téma pre turistov. Domáci sa s tým zžili a pozerajú sa na to celkovo s nadhľadom. Ak sa vraj sťažujete na počasie, odvetia vám, že máte počkať niekoľko minút (údaje o tom ako dlho, sú veľmi rozdielne), lebo bude ešte horšie. O šikmom a neustálom daždi na Islande počul určite aj ten, kto má o Islande len základné informácie. Dážď, hmla, zima. Nič z toho sme nezažili. Každé ráno nás prebúdzalo slniečko a teploty boli na dané obdobie priam exkluzívne. Nehovoriac o tom, že sme sa na ľadovci každých sto metrov vyzliekali, keďže sa teploty pohybovali okolo 15 – 17 stupňov. Pochopili sme, prečo sa ľadovce tak rýchlo topia a denne sa posúvajú o 20 centimetrov.

Ja viem, ja viem, výnimka potvrdzuje pravidlo, ale aj tak mám pocit, že to bude len jeden z ďalších dobre živených mýtov o Islande. Mýty a príbehy priťahujú, tak si nie som celkom istá, či nie je islandské počasie len ďalším stereotypom. Posledné riadky čítajte prosím s nadhľadom.

Čo však s určitosťou nemôžeme poprieť je vietor. Je prirodzenou súčasťou tohto ostrova a v období sucha, aké sme zažili my, si veľmi rýchlo uvedomíte, v čom je nepríjemný. Okrem piesočných búrok a odnášania novovytvorenej pôdy (ako som už spomínala v predchádzajúcom blogu), sťažuje obyvateľom Islandu snahy o znovuzalesnenie ostrova a výrazne znižuje status islandského počasia v očiach turistov. 

Obrázok blogu
(zdroj: pc photography)

Ďalšie fotky nájdete na mojom instagrame: https://www.instagram.com/gabrielapalai/

Gabriela Palai

Gabriela Palai

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Cestujem a fotografujem, spoznávam nové veci, zaujímavé miesta a krajiny. V súčasnosti žijem v zahraničí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu