Najkrajší vodopád na Islande (+foto)

Autor: Gabriela Palai | 4.7.2016 o 10:51 | (upravené 15.4.2018 o 14:32) Karma článku: 9,44 | Prečítané:  3566x

Nie je možné jednoznačne určiť, ktorý z islandských vodopádov je ten najkrajší. Vo veľkej miere to záleží na osobných preferenciách jednotlivých turistov a cestovateľov.

Taktiež na ich predchádzajúcich cestovateľských skúsenostiach a v neposlednom rade aj na ich nastavení a nálade. Najkrajší vodopád si každý predstavuje nejak inak. S ohľadom na to, že vám chcem popísať všetky väčšie vodopády, ktoré sme na Islande videli, je názov článku mierne zavádzajúci. Predpokladám ale, že si medzi nasledujúcimi siedmymi vodopádmi jeden „naj“ vyberiete. Ak by sa tak nestalo, existuje ešte nespočetné množstvo ďalších, ktoré sa o tento post môžu na Islande uchádzať. 

Öxarárfoss

Vodopád Öxarárfoss je súčasťou slávneho „Golden circle“ patriaceho do kategórie must see. Nachádza sa neďaleko vyhliadky Almannagjá, v národnom parku Þingvellir, ktorý ponúka iné, z historickej aj prírodnej stránky oveľa dôležitejšie atrakcie, ako napr. najstarší parlament na svete Althingi, najväčšie jazero na ostrove Þingvallavatn a miesto, kde sa stretávajú dve tektonické dosky. Vodopád hrá v tejto oblasti skôr vedľajšiu rolu, čo mu podľa môjho názoru, vôbec neuberá na jeho pôsobivosti. V spodnej časti vytvára rieku pretekajúcu údolím s impozantnými sopečnými bralami na oboch stranách. Öxarárfoss nepatrí k najväčším, ani najvyšším vodopádom na Islande, no výrazne pozdvihol našu mienku o oblasti, v ktorej je situovaný. Tá nás svojou „bežnosťou“ a množstvom turistov príliš neohúrila. Spôsobiť to samozrejme mohla aj únava zo štvorhodinového ranného letu. 

Gullfoss

Gullfoss alebo tiež „Zlatý vodopád“ je podľa viacerých zdrojov a čísel jednou z najobľúbenejších a najnavštevovanejších atrakcií na Islande. Parkovisko nachádzajúce sa v jeho tesnej blízkosti bolo plné áut a autobusov s turistami absolvujúcimi okružnú jazdu po Golden circle – „skrátenej verzii Islandu”. Gullfoss je ohromujúci svojou šírkou, dĺžkou aj silou. Najvyšší zistený prietok vody činil 2000 m3/s. Na vodopád je možné nazerať z viacerých uhlov. Pri pohľade zhora máte pocit, akoby sa voda jednoducho strácala v zemi. Trasa vedúca až ku kaskádam vám zabezpečí naozaj blízky kontakt s jeho krásou a silou, no musíte rátať s tým, že budete vy aj celé vaše fotografické príslušenstvo mokrí. 

Kirkjufellsfoss

Kirkjufellsfoss je vodopád ležiaci v blízkosti majestátneho kopca Kirkjufell, ktorý je podľa môjho názoru jeden z hlavných symbolov Islandu. Nájdete ho vyobrazený na každej druhej pohľadnici, či propagačnom materiále. Vodopád samotný má len málo z čara jeho iných súkmeňovcov, no v spojení s naozaj oslnivou horou je to miesto, kde sa určite oplatí zájsť a urobiť pár fotografií. Nevýhodou je, že zatiaľ, čo sa vodopád oplatí fotografovať hlavne v doobedňajších hodinách, hora je v tomto období v protisvetle. Musíte si teda vybrať, čo má pre vás z týchto dvoch prírodných krás väčšiu prioritu. Osobne odporúčam Kirkjufell. 

Dynjandi

Westfjordy sú časťou, kde zavítajú už iba odhodlaní turisti a preto máte pocit, že koniec sveta je niekde za rohom. Prázdne cesty, neskutočne rozsiahle fjordy, drsná krajina a výhľady pre bohov. Niekde v tejto nedotknutej prírode vyteká zo skál súbor vodopádov, z ktorých najväčším a najpôsobivejším je práve Dynjandi, v preklade „Hromovládca“. To, čo vytvorila príroda v tomto prípade, je možné nazvať veľkolepým umeleckým dielom. K najvyššie položenému miestu sa dostanete po približne pätnástich minútach chôdze, kde sa vám naskytne úchvatný pohľad na priľahlý fjord, ktorý dôstojne dotvára celkovú atmosféru tohto miesta. Ak máte možnosť, naplánujte si jeho návštevu vo večerných hodinách, poprípade to spojte s prenocovaním v blízkom kempe.

Svartifoss

Po absolvovaní výstupu na ľadovec alebo po plavbe v ľadovcovej zátoke Jökulsárlón je nesmierne ťažké prekonať dojmy, ktoré človek pri spomenutých aktivitách nadobudol. Svartifoss sa s ľadovcovými zážitkami nemôže porovnávať, no tvorí dôstojnú bodku za krásnym dňom. Cesta k nemu začína pri turistickom centre Skaftafell a po približne dvadsaťminútovej ľahkej túre sa vám vodopád odhalí ako na dlani. Svartifoss je špecifický a zaujímavý hlavne ostrými šesťhrannými stĺpmi, ktoré ho obkolesujú. Tieto čadičové stĺpy sa stali inšpiráciou pre islandských architektov a objavujú sa ako motív hneď na niekoľkých budovách na Islande. Najznámejším je určite kostol Hallgrímskirkja v Reykjavíku. 

Seljalandsfoss

Príčinou jeho obľúbenosti a návštevnosti je pravdepodobne sčasti jeho krása, no do veľkej miery má na tom podiel jeho poloha. Seljalandsfoss je lokalizovaný na turistami obľúbenom juhu ostrova, neďaleko hlavnej cesty R1, v tesnej blízkosti cesty vedúcej do slávneho Tórovho údolia – Þórsmörku. Z tohto prozaického dôvodu sa tu pravdepodobne budete cítiť trošku ako na Plitvických jazerách v Chorvátsku, no rozsiahly priestor pred vodopádom vám aj napriek tomu umožní urobiť fotografie s minimálnym množstvom ľudí. Tí sa väčšinou nachádzajú v malej jaskyni za vodopádom, ktorá vám poskytne pohľad naň z úplne inej perspektívy.

Skógafoss

A nakoniec to najlepšie! Skógafoss je majestátny vodopád s možnosťou fotografovať ho z rôznych strán. Cestičkou na kopci pri vodopáde sa dostanete na vyhliadku, kde sa vám naskytne pohľad na celé údolie až k moru a taktiež na vrchol sopky Eyjafjallajökull. Toto miesto je aj východzím bodom na relatívne známu a náročnú túru (25km) cez Fimmvörðuháls až do Tórovho údolia, ktorú je možné absolvovať iba v letných mesiacoch.

Ja som si svoj obľúbený vodopád našla. Je nesmierne fotogenický a možno nedosahuje parametre ako vodopády Glymur, či Dettifoss, no má svojskú a jedinečnú atmosféru, ktorú sa určite oplatí zažiť naživo a ktorá sa vás nejakým zvláštnym spôsobom dotkne. 

 

Ďalšie fotky nájdete na mojom instagrame: 

https://www.instagram.com/gabrielapalai/

 

Fotogaléria :

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.


Už ste čítali?