reklama

Ako prežiť Oktoberfest I.

Ako prežiť Oktoberfest je manuál obsahujúci základné rady a odporúčania, ako si z tejto udalosti odniesť zväčša pozitívne zážitky, minimalizovať nepríjemnosti a hlavne si užiť jednu z najznámejších ľudových zábav na svete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

"O’zapft is" je výraz, ktorým 17. septembra na pravé poludnie, tak ako každý rok, otvoril mníchovský starosta najväčšiu hromadnú veselicu na svete. „Je narazené” je výraz, ktorý spôsobí v meste malú revolúciu, na tri týždne zmení jeho chod, celkovú atmosféru a rapídne v ňom zvýši počet turistov a objem vypitého piva. 

Vo väčšej alebo menšej miere poznáme Oktoberfest všetci. Každý z nás sa s týmto pojmom už stretol, niektorí ho dokonca i zažili. Informácii popisujúcich históriu, priebeh, štatistiky a iné faktografické záležitosti nájdete na internete dostatok. Tie nie sú prvotným cieľom môjho článku. Tým hlavným je veľmi zjednodušene a heslovite popísať, čo od toho môžete očakávať, načo sa máte pripraviť, čo nezanedbať, aby ste sa vyhli nedorozumeniam, urýchlili svoju adaptáciu, získali základný prehľad a aby sa stala návšteva Oktoberfestu legendárnou. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Stan pivovaru Hofbräu
Stan pivovaru Hofbräu (zdroj: pc photography)

Nech sa páči, tu je úvodných 7 rád, ako v zdraví a v spokojnosti prežiť Oktoberfest.

1. Nauč sa základné frázy

Domáci na označenie Oktoberfestu málokedy používajú slovo Oktoberfest. Je to verzia pre zahraničných a veci neznalých turistov. V prípade, že vám Bavori povedia, stretneme sa na Wiesn, zachovajte stoický pokoj a presuňte sa na Theresienwiese (Terezina lúka). Miesto, kde sa v súčasnosti organizuje najväčšia oslava piva na svete a ktoré je pomenované podľa princezny Terézie, bolo v roku 1810 miestom konania konských pretekov, usporiadaných na počesť sobáša bavorského princa Ludwiga a Terézie. Pre všeobecne pochopiteľný úspech sa táto jednorázová udalosť zmenila na mnohoročnú celosvetovo známu tradíciu trvajúcu už 206 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pocit, že ste na Wiesn sami alebo s blízkou skupinou vašich priateľov sa rozplynie niekedy približne po hodine prítomnosti v jednom zo stanov. V tomto čase totiž nastáva jav, ktorý ja nazývam: „každý pri stole je môj kamarát“. V tomto momente je okrem zdvorilostných fráz potrebné vedieť, ako si máte so svojimi novými priateľmi pri stole pripiť, keď ste si tak padli do oka. Môžete skúsiť aj anglické Cheers, no ako edukovaný turista urobíte dojem jednoduchým Prost alebo Zum Wohl. Frekvencia používania daného slova sa s postupujúcim časom zvyšuje a priateľstvo prechádza do fázy: „sociálne vzdialenosti sú prežitok“. Tak ako k pivu patrí koleno, k základným, vašu slušnosť a vzdelanosť preukazujúcim frázam patrí zaželanie dobrej chute jednoduchým Bon alebo Guten Appetit. Vašu pripravenosť však prejavíte sofistikovaným bavorským An Guad’n, za čo sa vám väčšinou dostane patričného ocenenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Ulička na Wiesn
Ulička na Wiesn (zdroj: pc photography)

2. Rezervuj si miesto

Rezervácia miesta nie je všeobecne potrebná, no ak ste súčasťou väčšej skupiny, rozumej 6 a viac ľudí, môžete mať s nájdením voľného stola v niektorých stanoch výrazný problém. Rezervácia sa vykonáva približne pol roka pred samotným Oktoberfestom, takže v týchto chvíľach ste svoju tohtoročnú šancu objednať si stôl za cca 350 eur prepásli. Podmienky prenájmu stolov sa v každom zo stanov mierne líšia. Zvyčajne sa tam pomestíte ôsmi až desiati a náklady za rezerváciu si bratsky podelíte. V cene je zväčša jedno alebo dve pivá na osobu a obvykle niečo na jedenie, napr. v podobe polky kurčaťa. Pamätajte, ak nesedíte, neobjednáte si, takže je dobré túto možnosť do budúcnosti zvážiť. V inom prípade odporúčam s hľadaním stola začať už v obedňajších hodinách alebo skúsiť stan Festzelt Tradition na Oide Wiesn, v preklade na tradičnom Wiesn, kde činí vstupné približne 4 eurá. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Festzelt Tradition na Oide Wiesn
Festzelt Tradition na Oide Wiesn (zdroj: pc photography)

3. Priprav si poriadnu hotovosť

Našincovi príde pri tomto bode trochu nevoľno, no s ohľadom na ceny väčšiny turistických atrakcií vo svete, je možné sa s cenou 10,40 – 10,60 eur za jedno pivo zmieriť. Je vysoko pravdepodobné, že návšteva Oktoberfestu bude len jednorázovou záležitosťou a taktiež, že pív s obsahom jeden liter nevypijete príliš veľa. V tejto optike sa cena za pivo, atmosféru a zážitok z najväčšej ľudovej zábavy dá akceptovať. Ak však k tomu pridáte nejaké to bavorské koleno, jazdu na kolese, nenahraditeľný suvenír a ostatné kolotoče, počítajte so sumou vo výške priemerného mesačného nájomného. Hold, oslavovať po nemecky, nie je lacný špás. 

4. Vhodne sa obleč

K tomu, aby ste nevytŕčali z davu a stali sa súčasťou Wiesn so všetkým, čo k tomu patrí, prispieva aj vhodné oblečenie. Lederhosen a Dirndl sú neoddeliteľnou súčasťou bavorskej kultúry ale i samotného Oktoberfestu. Toto tradičné oblečenie vlastní takmer každý domáci, zväčša v rôznych farbách a prevedeniach. Počas troch týždňov sa frekvencia hrdého nosenia Lederhosen a Dirndl v uliciach Mníchova zvýši a nadobudnete pocit, že jeden si musíte zaobstarať aj vy. Cena tohto kompletného úletu je približne 250 eur. Ak si však poviete, že s kúpou počkáte, postačí vám obliecť si niečo kockované (košeľu), niečo pletené (sveter alebo ponožky), pridať niečo plstené (malú kabelku alebo klobúk), všetko jemne dodekorované vzormi jeleňov, sŕdc alebo alpských kvietkov. 

Obrázok blogu
(zdroj: pc photography)

5. Vhodne sa obuj

Nikdy, ale naozaj nikdy nenoste na Oktoberfest sandále alebo topánky s otvorenou špičkou. Táto rada je jedna z tých, ktoré sa v momente, keď šliapnete do niečoho, nazvime to neidentifikovateľného, premenia nad zlato. Je to jednoducho pivný festival, kde sa v priebehu jedného dňa vypije približne 500 000 litrov piva. Následky tejto konzumácie nebudem bližšie rozoberať, no môže sa ľahko stať, že do nich stúpnete. V neposlednom rade sú tieto dôvody čisto prozaického, bezpečnostného charakteru. Ľudia tancujú, stúpajú vám po nohách, padajú im veci, vylievajú pivo a rozbíjajú poháre.

6. Vyskúšaj si atrakcie ešte pred pitím

Nie je veľa rád, ktoré sú hodnotné podobne ako práve táto. Ak je vašim záujmom prežiť Oktoberfest čo najpríjemnejšie, bez väčších bolestí a trápností, odporúčam vyskúšať si kolotoče a ostatné prítomné atrakcie ešte pred samotným hlavným bodom programu. Čím skôr, tým lepšie. Toto odporúčanie platí aj v prípade, že nepijete a prišli ste sa len povoziť, poobzerať, zabaviť. V poobedňajších, či večerných hodinách sa môže vozenie na kolotočoch zmeniť na skutočne adrenalínovú disciplínu. Sú totiž takí, ktorí tento bod ignorujú a postupujú úplne opačne. Svoju spanilú jazdu zakončujú práve tou na kolotoči. 

Typické kolotoče
Typické kolotoče (zdroj: pc photography)

7. Zoznám sa s typickými piesňami, zaspievaj si

Oktoberfestom sa vždy nesie hudba. V každom stane narazíte na ukážku ľudovej tradičnej tvorby v podobe hudby, spevu ale aj tanca. Na začiatku dňa sú to organizované vystúpenia kapiel a tanečníkov, ktorí predvádzajú bavorské tance doplnené napríklad šou s plieskaním bičov a podobne. O niekoľko hodín je už relatívne náročné rozoznať profesionálnych od amatérskych vystupujúcich. Väčšina osadenstva spieva, aj keď máte pocit, že každý niečo iné, väčšina prítomných stojí na laviciach, tancuje alebo sa minimálne pohojdáva do tónov piesní. Je vysoko pravdepodobné, že sa stojac na lavici, s jednou rukou okolo ramien cudzieho človeka, v druhej s krígľom piva ocitne každý, kto sa nechá silou skupinového zážitku zviesť. Menovať všetky tradičné piesne s ich textom je síce milá, no s ohľadom na postupne zvyšujúce sa množstvo alkoholu a klesajúcu schopnosť pamäte pomerne bezvýznamná úloha. 

Najdôležitejšiu, notoricky známu a v pravidelných intervaloch sa opakujúcu pieseň Ein prosit je z hľadiska uchovania si pozície „dobre informovaného turistu“ nutné rozoznávať. Znalosť zvykov, spojených s touto piesňou vám prinesie uznanie okolia. Ak po ňom však netúžite, poskytne minimálne dobrý pocit z toho, že máte prehľad a nepokukujete ako kopa ďalších návštevníkov po okolí s cieľom zistiť, čo sa bude diať. Ein prosit sa spieva zväčša na záver hudobného kola, no približne po hodine nadobudnete pocit, že táto pieseň zaznieva každých päť minút. Je prirodzené počas tejto piesne dvihnúť poháre a na odpočítanie „Oans, zwoa, drei, g’suffa!“ si pripiť s ostatnými. So všetkými okolo vás.

text: Ein Prosit, ein Prosit, Der Gemütlichkeit. Ein Prosit, ein Prosit, Der Gemütlichkeit. OANS ZWOA DREI! G’SUFFA!

Do ďalšieho pokračovania vám prajem Na zdravie a Prost!

Poteší ma, ak mi dáte follow na instagrame:

https://www.instagram.com/gabrielapalai/

Gabriela Palai

Gabriela Palai

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Cestujem a fotografujem, spoznávam nové veci, zaujímavé miesta a krajiny. V súčasnosti žijem v zahraničí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu