Nový Zéland: Ako sa pripraviť na cestu

Autor: Gabriela Palai | 25.10.2016 o 10:14 | (upravené 15.4.2018 o 14:26) Karma článku: 10,86 | Prečítané:  5184x

Nový Zéland je snom každého cestovateľa. A my sme neboli výnimkou. Počas plánovania našej cesty na druhý koniec sveta som narazila na niekoľko informácií, na ktoré je dobré pred samotným odchodom myslieť. 

Z toho, čo nás osobne zaujalo, oslovilo alebo prekvapilo, som vytvorila niekoľko základných bodov, ktoré môžu cestovateľom pri príprave cesty na Nový Zéland pomôcť. Stručné a jednoduché fakty popisujú, načo pri plánovaní myslieť, načo nezabudnúť, čo zvážiť a čomu sa vyhnúť. 

1. Medzinárodný vodičský preukaz

MVP potrebujete v prípade, že sa chystáte na NZ šoférovať. Existujú dva druhy MVP, čím sa ale nemusíte zaťažovať. Pracovníci na polícii vám podľa uvedenej krajiny vystavia ten správny, pre potreby NZ platiaci jeden rok. MVP vybavíte na počkanie, potrebujete však k tomu fotografiu a váš platný vodičský preukaz. Šoférovanie na NZ má svoje špecifiká. Tým najvýraznejším je jazda v ľavom pruhu, čo môže našincovi na začiatku robiť trochu problém. Odporúčame dodržiavať stanovené rýchlosti, 50tku v meste a 100km rýchlosť mimo mesta, keďže pokuty za ich prekročenie sú vysoké. 

http://www.minv.sk/?vodicske-preukazy

2. Poistenie a dobrovoľná registrácia

Pri ceste na koniec sveta je podľa môjho názoru dobré zvážiť dobrovoľnú registráciu na webových stránkach Ministerstva zahraničných vecí, ktorej primárnym cieľom je, citujem: „ Ponúknuť slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách”. Cestovné poistenie by malo byť samozrejmosťou. V prípade už predplateného, napríklad ročného cestovného poistenia sa oplatí, skontrolovať si jeho platnosť, poprípade to, či zahŕňa krajinu, akou je Nový Zéland. 

https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/registracia-pred-cestou-do-zahranicia

3. Víza

Pre cestovateľov, ktorých pobyt na Novom Zélande neprekročí dobu troch mesiacov (90dní), víza potrebné nie sú. Občania Slovenskej aj Českej republiky dostanú povolenie na vstup do krajiny až pri pasovej kontrole. Na tento účel slúži vstupná karta, bežne rozdávaná v lietadle. Jej vyplnenie počas cesty urýchli celý následný prijímací proces, ku ktorému je dobré doložiť ďalšie dokumenty a papiere ako napr. spiatočnú letenku, itinerár vašej cesty a doklad o vašom finančnom zabezpečení, v podobe výpisu z účtu alebo jeho zostatku. Samozrejme je nesmierne dôležité, nezabudnúť upozorniť imigračného úradníka na bod číslo štyri. Ak cestujete na Nový Zéland za iným ako turistickým účelom a na dlhšie obdobie ako sú spomínané tri mesiace, navštívte nižšie uvedenú stránku. Obsahuje dôležité informácie: výber správneho typu víz, zoznam potrebných dokumentov, ako aj celkový postup. Výhodou je, že od novembra 2016 majú slovenskí občania cestujúci na Nový Zéland, možnosť podávať žiadosti o študentské, turistické a pracovné víza online.

https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas

4. Deklarovanie tovaru

Na Novom Zélande platia v rámci biologickej bezpečnosti relatívne tvrdé zákony, čo sa na ostrov môže a nemôže priviesť. Je potrebné vyvarovať sa tzv. riskantných položiek, ako sú jedlo, rastliny, drevené produkty, pôda, voda, zvieratá, živočíšne produkty a ďalšie. Zaujímavosťou je, že všetko vaše turistické vybavenie, topánky, stany a pod. musí byť pri príchode na Nový Zéland čisté, bez nánosov hliny a iných nečistôt. Znečistené príslušenstvo vám kontrola neodoberie, naopak pomôže vám ho dostať do vyhovujúceho stavu.

Všetky tzv. biosecurity risk goods musíte pravdivo uviesť v už spomínanej vstupnej karte - The Passenger Arrival Card, ktorá slúži ako oficiálny dokument. Na túto skutočnosť sa pred odletom na Nový Zéland dobre pripravte. V priloženom linku nájdete zoznam vecí, ktoré sú považované za ohrozujúce a ktoré je potrebné pri prílete priznať. Úmyselné ale aj náhodné porušenie tohto zákona môže mať niekoľko nepríjemných dopadov: vysokú ponuku, väzenie alebo vyhostenie. 

http://www.mpi.govt.nz/travel-and-recreation/arriving-in-new-zealand/items-to-declare/#food

5. Plán cesty

Plán trasy alebo itinerár je z môjho pohľadu jedna z najdôležitejších vecí pri príprave akejkoľvek cesty. Ak nepatríte ku skupine cestovateľov, ktorí obľubujú neplánované zážitky, improvizujú a až na ceste samotnej sa rozhodujú, kam budú smerovať ich kroky, určite uznáte nutnosť/dôležitosť tohto bodu. Dobrý plán by mal zohľadňovať vaše potreby, cestovateľské ciele a tiež časové, či finančné možnosti. Je to jedna z mojich najobľúbenejších činností spojených so samotným cestovaním. Plánovanie rozširuje vedomosti, informácie, rozhľad a umožňuje čo najlepšie využitie vymedzeného času. Všeobecný itinerár sa vám zíde aj pri rozhovore s pracovníkom pasovej kontroly, ktorý sa môže zaujímať o približný plán vašej cesty. V každom prípade súvisí tvorba plánu aj s nasledujúcim bodom a to objednaním auta, hotelov, kempov, chatiek na viacdňových túrach, či zapracovanie niektorých uzáver turistických chodníkov.

Informácie rôzneho typu sú bežne dostupné na internete, blogoch ale i v knižných bedekeroch. Spomedzi všetkých odporúčame aspoň publikáciu Lonely planet – New Zealand’s best trips, ktorá obsahuje všetky základné road tripy s ich popisom, trasami, zaujímavosťami a pod.

http://www.newzealand.com/int/trips-and-driving-itineraries/

6. Objednanie základných vecí 

S predchádzajúcim bodom priamo súvisí aj skoré zabezpečenie ďalších vecí, potrebných na spríjemnenie celého pobytu a jeho ľahký nekomplikovaný priebeh. Objednanie auta, niektorých kempov, hotelov a iných vecí ako napríklad chatiek, je potrebné vykonať ešte pred samotným odletom. Opäť to súvisí s tým, aký spôsob cestovania preferujete, no mnohé z týchto vecí sú často pri online rezervácií lacnejšie. 

http://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/things-to-do/walking-and-tramping/great-walks/

http://www.hippiecamper.co.nz     

7. Repelent, opaľovací krém a iné vybavenie

Do tohto bodu som zahrnula niekoľko vecí, na ktoré je potrebné myslieť, no je nepraktické vytvárať im samostatné body. V prvom rade chcem upozorniť na potrebu kvalitného repelentu v prípade, že vaše kroky zamieria na južný ostrov, kde sa vyskytujú veľmi nepríjemné mušky. Podľa slov cestovateľov a turistov, ktorí túto časť v okolí West coast, hlavne Milford Sound už navštívili, boli bežné, u nás dostupné repelenty v tomto prostredí len málo účinné. Preto sme dostali odporúčanie zadovážiť si kvalitný, teda i cenovo drahší repelent, alebo si ho kúpiť priamo na Novom Zélande.

Položka „iné vybavenie“ zahŕňa pre každého niečo iné, no z vecí, ktoré potrebujeme my osobne a ktoré nám mnohí prízvukovali, vyberám aspoň tie základné, ako sú kvalitné trekingové topánky, oblečenie, paličky, kufor, poprípade stan, či spacáky. Internetové pripojenie si plánujeme zadovážiť priamo na Novom Zélande prostredníctvom miestnych operátorov, keďže sú tieto služby, prevádzkované pomocou roamingu, príliš drahé. Na signál sa však v niektorých častiach krajiny netreba spoliehať a preto by mala byť klasická (vodeodolná) papierová mapa taktiež povinnou súčasťou výbavy.

8. Náhradné karty do fotoaparátu a nabíjačky

V základnej výbave určite nesmú chýbať náhradné karty do fotoaparátu, poprípade disk, kde si získaný materiál môžete bezpečne stiahnuť. Nenahraditeľnou súčasťou vybavenia sú, hlavne pri dlhých cestách mimo civilizácie, dlhých túrach a obmedzených možnostiach prístupu k  elektrine, tzv. power banks - náhradné externé batérie, ktoré nás už niekoľkokrát presvedčili o svojej užitočnosti a preto nesmú v mojom zozname chýbať. V súvislosti s touto témou je dobré upozorniť na dôležitú vec, ktorá nám pri balení a plánovaní cesty na Nový Zéland nemusí prvotne napadnúť.  Elektrické zásuvky sú odlišné od európskeho typu, takže ich na naše príslušenstvá nie je možné použiť. Zakúpenie špeciálneho adaptéru alebo univerzálneho cestovného adaptéru pre viaceré krajiny tento problém jednoducho vyrieši. 

https://www.amazon.de/gp/product/B007960NRI/ref=oh_aui_detailpage_o06_s01?ie=UTF8&psc=1

https://www.amazon.de/gp/product/B01HCH6K6Q/ref=oh_aui_detailpage_o06_s02?ie=UTF8&psc=1

Ak ste už na Novom Zélande boli a viete, ktoré informácie, absentujúce v tomto článku, vám pred cestou pomohli, budem rada, ak vašou vlastnou skúsenosťou prispejete v diskusii. Uľahčíte tým prípravu všetkým, ktorí sa na túto cestu iba chystajú, rozhodujú sa alebo nad tým zatiaľ iba uvažujú. 

To najlepšie z južného ostrova:

Video z nášho roadtripu po Novom Zélande nájdete tu: 

 

Ďalší článok o Novom Zélande nájdete tu:

https://palai.blog.sme.sk/c/454862/preco-sa-oplati-letiet-40tisic-km.html

 

a viac fotiek nájdete aj na mojom IG:

https://www.instagram.com/gabrielapalai/

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?