Čo by ste mali na ostrove Skye určite vidieť (+foto)

Autor: Gabriela Palai | 3.5.2017 o 10:34 | (upravené 15.11.2018 o 17:11) Karma článku: 9,03 | Prečítané:  3156x

Inšpirácia pre návštevu Škótska a jeho ostrovov viedla v mojom prípade trochu neobvykle a to cez literatúru a moju veľkú lásku ku kriminálkam. 

Nami obľúbený škótsky autor a scenárista Peter May zasadil dej svojho diela: "Trilógia z ostrova Lewis" na rovnomenný ostrov. Pri čítaní jeho popisov škótskej prírody vzkrsla prvá myšlienka pre ich návštevu.

V prvej fáze sme sa zamerali na škótsku vysočinu (Highland) a ostrov Skye, ktorý je po ostrovoch Lewis a Harris, najväčším škótskym ostrovom. Mnohí popisujú ostrov Skye fantastickými prívlastkami a preto boli naše očakávania naozaj vysoké. Drsná krajina, úžasné scenérie, málo ľudí....očakávania boli splnené. Tento článok by mal slúžiť ako základný itinerár, zoznam vecí, ktoré sa na ostrove Skye oplatí vidieť. Mal by slúžiť na zorientovanie sa, získanie základných informácií a prehľadu. Itinerár nie je úplne identický s našim reálnym plánom cesty, pár vecí v zozname sme nestihli navštíviť. Meniace sa počasie taktiež spôsobilo, že nebolo možné dodržať pôvodnú trasu z juhu na sever a museli sme svoje plány na mieste flexibilne meniť. Na ostrove Skye sme strávili štyri dni, no ak máte záujem prejsť všetky body v zozname, odporúčam rezervovať si aspoň šesť dní. Ak by ste do svojho plánu zahrnuli aj dlhé túry alebo výlety loďou, či aktivity ako kajakovanie, pridajte ďalšie dva až tri. Po vlastnej skúsenosti, by som to tak urobila už aj ja. 

Niekoľko postrehov:

  • Na ostrove je reálny problém so signálom, o internetovom pripojení ani nehovorím. Wifi nájdete skoro v každej kaviarni alebo v hoteli, mimo pár oblastí sme chytili dobrý signál málokedy.
  • Počasie je naozaj premenlivé. Islandské porekadlo o premenlivosti počasia sme naplno zažili až tu. Mnohé túry sme začali v lejaku, ktorý sa po desiatich minútach zmenil na jasnú oblohu. Často sme boli radi, že sme sa dažďom nedali odradiť.
  • Apríl až jún je považovaný za najsuchšie obdobie, no napriek tomu vrelo odporúčam nepremokavú obuv. Skutočne nepremokavú. Dažďa sme si užili neúrekom, väčšinou však len v krátkych intervaloch. Všeobecne za najlepšie obdobie pre návštevu ostrova je považované leto.
  • Cesty sú v mnohých častiach ostrova úzke, jednopruhové, no v dobrom stave a s množstvom odstavných a uhýbacích plôch. Pre niekoho môžu byť zdrojom stresu, závisí od toho, čo očakávate. Pre nás boli po skúsenostiach s cestami na Islande, či v Nórsku príjemným prekvapením. Počet čerpacích staníc bol podľa nás vyhovujúci, no oplatí sa na dotankovanie vopred myslieť.
  • Ubytovacích zariadení nie je v niektorých častiach ostrova veľa, preto je dobré, rezervovať si ich v predstihu. Hlavne v letnej sezóne. Ostrov disponuje veľkým množstvom B&B, ktoré sú z našich skúseností na veľmi dobrej úrovni, kde máte možnosť stretnúť naozaj milých ľudí. My sme boli spokojní hlavne s týmto zariadením: http://www.roskhillhouse.co.uk/.
  • Ak preferujete kemping, stanovanie, či karavany, ostrov ponúka niekoľko kempov v krásnom prostredí. Napr.: Sligachan Camping, Glenbrittle campsite, Torvaig Caravan and Campsite, Staffin Campsite atď. Voľné kempovanie je možné, ak dodržiavate pravidlá: Scotland’s Outdoor Access Code.
  • Ďalšie informácie o kempovaní nájdete tu: https://www.visitscotland.com/accommodation/caravan-camping/.
  • Mnohé základné informácie nájdete na stránke ostrova : https://www.isleofskye.com.

 

Prvá časť môjho článku zahŕňa hlavné „must see“ miesta južnej a centrálnej časti ostrova, s mapou, fotkami, webovými odkazmi a s krátkym popisom. 

Na ostrov Skye sa dostanete dvoma spôsobmi, ak nerátam maličký trajekt Sky Ferry z Glenelg do Kylerhea. Ostrov je spojený s „pevninou“ cestným mostom Skye Bridge, no keďže náš roadtrip viedol po známej ceste Road to the Isles, využili sme na presun trajekt z mestečka Mallaig. Cesta trajektom z Mallaigu do Armadale trvá 45minút a je podľa domácich dobré, hlavne v letných mesiacoch, rezervovať si miesto vopred. Bližšie informácie o časoch nájdete v príslušnom linku: https://www.calmac.co.uk/.

Čo si nenechať ujsť: 

1. Clan Donald museum a Armadale Castle Gardens & Museum of the Isles

Clan Donald Skye Visitor Centre je prvou zastávkou, ak ste sa na ostrov dostali trajektom. Ponúka wifi, kávu, jedlo a toalety. V jeho blízkosti sa nachádza zámok Armadale so záhradami a múzeom, kde sa môžete dozvedieť viac o histórii škótskej vysočiny, o klane Donaldovcov a nazrieť do zámockých záhrad.

Link: http://www.clandonald.com/

2. Skye bridge

Ostrov Skye je spojený s pevninou aj cestným mostom, konkrétne v miestach Kyle of Lochalsh a Kyleakin. Cesta trajektom, ktorý medzi týmito mestami fungoval predtým, trvala iba päť minút. Stavba mosta začala v roku 1992, most bol navrhnutý nemeckou spoločnosťou DYWIDAG Systems International. Má tvar oblúka, ktorého najvyšší bod má 35m, aby pod ním mohli premávať lode v čase prílivu. Je podopieraný dvoma piliermi.  Jeho celková dĺžka je 2,4km. V roku 1995 bol most uvedený do prevádzky s vysokým mýtom, čo sa samozrejme obyvateľom ostrova Skye nepáčilo. Založili organizáciu s názvom SKAT (Skye and Kyle Against Tolls) a spustili kampaň, ktorá vyústila v to, že od decembra 2004 je prechod cez most bezplatný. Eilean Bàn (White Island) je malý ostrov, na ktorom končí hlavný oblúk mosta. Nachádza sa na ňom 21m vysoký maják a Maxwellovo múzeum. Gavin Maxwell bol známy hlavne pre svoju prácu s vydrami a písaním kníh, z ktorých najznámejšia je "The Ring of Bright Water”.

3. Kylerhea

Z parkoviska sa krátkou prechádzkou dostanete až k pobrežiu, ktoré je nazývané aj vydrím rajom. Vidieť vydru v prírode si však vyžaduje veľa trpezlivosti. Ak si však na chvíľu v tichosti sadnete a budete sledovať okolie, je vysoko pravdepodobné, že sa vám to na tomto mieste podarí. Ďalšou možnosťou zazrieť ich v prirodzenom prostredí je výlet na kajaku. Toto pobrežie oplýva množstvom ďalších voľne žijúcich živočíchov, rôznym vtáctvom a tiež tuleňmi. 

4. Elgol 

Elgol je známy hlavne kvôli výhľadom na pohorie Cuillin a výletmi na lodi, ktoré tam prevádzkuje niekoľko spoločností. Plavieb samotných je viacero druhov, treba si len vybrať. Máte možnosť vychutnať si prírodu, scenérie a ostrovy Skye, či Eigg, Rum, Canna z iného uhla, možnosť zazrieť tulene, delfíny alebo vtáky Puffin v ich prirodzenom prostredí. My sme navštívili Elgol vo večerných hodinách a našim hlavným cieľom bolo fotografovanie zapadajúceho slnka. Z tohto dôvodu a z nedostatku času sme nemohli absolvovať prechádzku do zátoky Camasunary, ktorá vyzerá zaujímavo a možno bude slúžiť ako inšpirácia pri vašej návšteve tejto oblasti.  

Linky:

http://mistyisleboattrips.co.uk/

https://www.isleofskye.com/skye-guide/top-ten-skye-walks/camasunary

5. Spar cave – Glasnakille

Západne od Elgolu sa nachádza jaskynný útvar Spar Cave. 50m dlhá jaskyňa bola spomenutá už v roku 1814 v diele 'Lord of the Isles'. Prístup do jaskyne nie je jednoduchý a je možný len v období odlivu. Trasa nie je dlhá, no strmá a pokrytá šmykľavými balvanmi. Druhou možnosťou je dostať sa k jaskyni po vode.  

6. ​Luib, Loch Arnoit

Hlavná cesta A87 vedie na sever okolo zálivu Arnoit a dedinky Luib. Loch Arnoit nie je jednou z hlavných atrakcií ostrova, no nám osobne sa páčil kvôli pohoriu Red Cuillin, ktoré ho obkolesuje a zachmúrenému počasiu, ktoré dotvorilo samotnú dramatickú atmosféru. Na konci zálivu alebo v jeho ohybe sa nachádza parkovisko, kde môžete bezpečne zastaviť a pozrieť si neďaleký vodopád. 

7. Sligachan

Pokračovaním po ceste A87 prejdete popri dedinke Sconser, odkiaľ smerujú trajekty na ostrov Raasay, okolo zálivu Sligachan až ku dedine s rovnakým názvom. Parkovanie je možné pri hoteli Sligachan, nachádzajúcom sa tesne pri odbočke na cestu A863, ktorý spolu s chatkami na druhej strane rieky, ponúka jediné klasické ubytovanie v tejto oblasti. Neďaleký kemping s rovnomenným názvom však disponuje dostatočným miestom na stanovanie alebo zaparkovanie karavanu. Už od roku 1830 je Sligachan východzím bodom pre horolezcov a aj v súčasnosti tvorí dôležitú križovatku vedúcu do rôznych častí ostrova Skye.

Starý most v Sligachan-e patrí pravdepodobne k najfotografovanejším miestam na ostrove Skye. Množstvo ľudí zhlukujúcich sa v okolí samotného mosta napovedá, že ide o veľmi obľúbenú turistickú lokalitu. Most samotný je pekný, no zvláštnu atmosféru dodávajú miestu najmä hory: Black Cuillin, nachádzajúce sa v jeho okolí. Legenda hovorí, že voda pod mostom zabezpečí večnú krásu každému, kto do nej ponorí svoju tvár aspoň na sedem sekúnd. Za vyskúšanie nič nedáte a ak vám po tomto pokuse bude troche zima, zahriať sa môžete krátkou prechádzkou k Sligachanským vodopádom, ktoré sa nachádzajú približne päť minút južne od mosta. 

8. Talisker Distillery

Cesta A863, vedúca od hotela Sligachan, vás zavedie do niekoľko minút vzdialeného liehovaru Talisker, ležiacom na brehu zálivu Harport. Škótska whisky je známa na celom svete, je značkou a stáva sa súčasťou turistického ruchu. Ak ste milovníkom whisky, vaše kroky by mali určite viesť do najstaršej a jedinej fungujúcej pálenice whisky na ostrove. História tohto liehovaru siaha až do roku 1830, keď sa bratia MacAskilloví rozhodli postaviť pálenicu blízko mestečka Carbost. Chuť whisky sa mení v závislosti od miesta, kde konkrétne v Škótsku je vyrobená. Whisky Talisker Skye popisujú jej tvorcovia takto: „Ostrov Skye je známy svojou bohatou a rozmanitou krajinou - od jeho jemných, pokojných brehov až po tmavé vrcholy pohoria Cuillin. Talisker Skye je ódou liehovaru na tieto príťažlivé kontrasty, s dymovou sladkosťou, príchuťou mora a štipľavým koncom.“ Talisker Distillery ponúka niekoľko druhov prehliadok a ochutnávok, kde sa o vyššie uvedenom výroku môžete osobne presvedčiť, získať bližšie informácie a samotnej whisky, o jej výrobe, o histórií liehovaru a pod. Stačí si vybrať z ponuky uvedenej na stránke. Odporúčame si danú prehliadku objednať vopred a whisky zakúpiť radšej priamo na letisku.

Link :   https://www.malts.com/en-ca/distilleries/talisker/

V tejto oblasti je možné absolvovať aj krátku a nenáročnú prechádzku na pláž Talisker, ktorá našim cieľom nebola, no možno poslúži ako inšpirácia pre iných.

Link:  https://www.isleofskye.com/skye-guide/top-ten-skye-walks/talisker-beach

9. Fairy pools

S okolitým majestátnym pohorím Black Cuillin, s priezračnou, kryštálovo čistou vodou a s príjemnou trasou patria Fairy pools k jednému z najobľúbenejších turistických cieľov na ostrove Skye. Z tohto dôvodu je nutné počítať so zvýšeným počtom turistov v tejto oblasti. Nenáročná prechádzka z veľkého parkoviska, popri jednotlivých jazierkach trvá približne hodinu a prekonáva niekoľko vodných prekážok, ktoré sú však ľahko zdolateľné. Krása menších či väčších jazier nabáda mnohých turistov ku kúpaniu a počas svojej prechádzky nájdete množstvo podobných odvážlivcov, ktorí sa následne trasú na brehu od zimy. 

Súčasťou skalnatého pohoria Cuillins, nachádzajúceho sa v južnej časti ostrova, sú Čierne (Black) a Červené (Red) Cuillin. Pohorie Black Cuillin má názov podľa svojej príznačnej tmavej farby, ktorú spôsobilo jeho zloženie - terciárna vulkanická hornina. Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať do blízkosti pohoria Black Cuillin je práve z vyššie spomenutého Sligachanu alebo z Fairy pools a Glen Brittle. Z daného miesta je však možné absolvovať aj iné, časovo i fyzicky náročnejšie túry. K dispozícií je napríklad výstup na Sgurr Alasdair, najvyšší vrch na ostrove Skye.  

10. Portree

Centrálna poloha mesta robí z Portree ideálnu základňu, odkiaľ je možné objavovať zvyšok ostrova. Turizmus hraje tak, ako v ostatných častiach ostrova, v tomto prístavnom mestečku hlavnú rolu, no súčasne je mesto administratívnym a obchodným centrom ostrova.  Sídli tu miestna vláda a taktiež jediná stredná škola na ostrove. Prístav s rôznofarebnými domami je hlavným poznávacím symbolom tohto mesta. Na južnom okraji Portree sa na kraji lesa nachádza The Aros Centre, čo v starej galčine znamená "domov". Na jednej ploche tu nájdete centrum pre návštevníkov, komunitné, kultúrne centrum, obchody s knihami a darčekovými predmetmi, reštauráciu, divadlo a kino. 

Vznik názvu mesta má mnoho interpretácií, no tou najpopulárnejšou je, že mesto dostalo názov po návšteve kráľa Jamesa V. v roku 1540. Portree teda znamená The King´sPort – kráľov prístav. V meste nájdete mnoho ubytovacích kapacít, obchody, pobočku banky a množstvo rôznych reštaurácií. Osobne odporúčame klasiku: fish and chips v reštaurácií Cuchullin, sídliacej v blízkosti Somerled Square. Portree je v podstate jediné miesto, kde na ostrove kúpite nové nepremokavé topánky (a iné športové potreby), keď zistíte, že vaše staré sa s danými poveternostnými podmienkami nevedia vysporiadať. V meste sa nachádza i informačné centrum a je východiskovým bodom pre Skye bus. Pre tých, ktorí sa na ostrov nedostavili svojim požičaným autom a majú na ostrov vydelený len krátky čas, to môže byť zaujímavá alternatíva. Skye bus poskytuje domáceho sprievodcu, ktorý vás prevedie najnavštevovanejšími, turisticky obľúbenými miestami ostrova, všetko vrámci jedného dňa.

Ostatné bus tours nájdete tu:  

http://www.realscottishjourneys.com/

https://www.isleofskye.com/activities/bus-tours

 

Druhé pokračovanie článku zameriame na turisticky najobľúbenejšiu - severnú časť ostrova. Pre lepšiu predstavu, ako to na ostrove Skye vyzerá, pripájam naše prvé video z tejto oblasti: Isle of Skye - roadtrip. Budeme radi, ak si na našom youtube pozriete aj ďalšie videá z ciest, poprípade náš kanál subscribnete. 

Pokračovanie článku nájdete na našej stránke v tomto linku: 

https://palaicrew.com/?p=1171&lang=sk

Moje fotky nájdete tu:

https://www.instagram.com/gabrielapalai/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?