reklama

Lov na polárnu žiaru (+foto)

Hovorí sa, že po tom, ako zbadáte polárnu žiaru na vlastné oči po prvýkrát, váš život sa jednoducho zmení. Hlavne v tom, že si toto divadlo budete chcieť dopriať znova a znova.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Považovala som túto vetu, vyslovenú domácim Islanďanom tak trochu za marketingový trik, ako tento nesporne krásny, no trochu preceňovaný prírodný úkaz použiť na predanie predraženého výletu, ktorého hlavným cieľom je „lov“ na polárnu žiaru. Na moju otázku, aká vysoká je pravdepodobnosť, že lov bude úspešný, mi so šibalským úsmevom priam encyklopedicky odpovedal, že to samozrejme záleží na slnečnej aktivite, počasí a našom šťastí. 

Polárna žiara je dôležitou súčasťou islandského turizmu a preto je ponuka jej organizovaných pozorovaní veľmi široká. Od niekoľkohodinových až po niekoľkodňové „tours“, vo finančnom rozpätí od 50 do 1000 eur. Veľmi krátku chvíľu sme nad možnosťou organizovaného výletu za polárnou žiarou rozmýšľali aj my, no keďže nie sme prílišní stúpenci skupinových aktivít, rozhodli sme sa ho absolvovať vo vlastnej réžií, tak ako sme to pôvodne plánovali. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Aurora Borealis
Aurora Borealis (zdroj: PC Photography)

Jedným z hlavných cieľov našej druhej návštevy Islandu bolo okrem absolvovania niekoľkých túr aj pozorovanie polárnej žiary. Pre našu cestu sme si vybrali termín v polovici septembra, keď sú ešte chodníky v Thorsmorku otvorené a sezóna pozorovania polárnej žiary zahájená. Možnosť zazrieť polárnu žiaru v celej svojej kráse zvyšuje niekoľko zásadných faktorov, na ktoré je potrebné pri plánovaní podobného výletu myslieť. Trpezlivosť a šťastie musia byť podporené ďalšími podmienkami, ktoré pravdepodobnosť výskytu polárnej žiary ešte zvýšia: 

  • Začiatok septembra až koniec apríla

  • Nízke svetelné znečistenie – čo najmenej umelého svetla

  • Tmavá noc – spln viditeľnosť zhoršuje

  • Žiadna alebo malá oblačnosť

  • Dostatok slnečnej aktivity

Vyššie uvedené podmienky najlepšie spĺňa oblasť Westfjordov a severná časť ostrova, kde možnosť pozorovania polárnej žiary stúpa najmä kvôli nízkemu svetelnému znečisteniu a vyššiemu počtu „tmavých“ hodín. Polárna žiara nie je samozrejmosť a je celkom možné, že sa vám ju počas celého pobytu nepodarí ani len raz zazrieť. Samozrejme platí jednoduchá zásada, že čím viac nocí na Islande strávite, tým je šanca vyššia. Správny lovca polárnej žiary je okrem veľkej dávky trpezlivosti a odhodlania stáť niekoľko hodín vonku a v zime, vybavený aplikáciou zobrazujúcou stav slnečnej aktivity a oblačnosti. Tá (v šesťhodinových intervaloch) znázorňuje, aká je pravdepodobnosť výskytu polárnej žiary a v ktorých oblastiach Islandu sú poveternostné podmienky vyhovujúce. Na stupnici od 0 po 9 platí, čím vyššie číslo, tým vyššia predpoveď prítomnosti solárnej aktivity (0-žiadna aktivita/ 9-vysoká aktivita). Štvorka a všetky ostatné vyššie čísla sú signálom k tomu, aby ste si začali baliť veci na nočný výlet a premýšľali nad najvhodnejším miestom pre pozorovanie polárnej žiary. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

My sme najčastejšie používali túto islandskú stránku: 

http://en.vedur.is/weather/forecasts/aurora/

1. Čísla na stupnici sú len orientačným údajom, ktorý nedáva 100% záruky, že sa žiara na oblohe nakoniec aj objaví. Je to stále iba predpoveď a príroda si niekedy robí, čo chce, o čom sme sa presvedčili aj my osobne. Hneď v druhú noc po našom príchode na Island ukazovala stupnica číslo 7, čo je veľmi ojedinelý stav. Bolo veľmi milé, že nás na to mnohí domáci, pracujúci v obchodoch alebo v hoteloch upozornili. Veľmi odzbrojujúce bolo ich nadšenie a motivovanie, že to by sme si nemali nechať ujsť. Ani sedmička však neznamená zaručený úspech. S vysokými očakávaniami sme na našom prvom love strávili vonku (resp. v aute) štyri hodiny, no napriek vysokej predpovedi sme polárnu žiaru nevideli. Problémom je, že nikdy neviete, kedy sa polárna žiara ukáže a ako dlho bude toto divadlo trvať. V prípade nášho prvého pozorovania sa k tomu pridal aj spln mesiaca, ktorý bol naozaj krásny, no výrazne osvetľoval oblohu. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Spln mesiaca nad plážou Reynisfjara
Spln mesiaca nad plážou Reynisfjara (zdroj: PC Photography)

2. Druhý pokus, stále ešte v južnej časti ostrova priniesol prvý úspech. Po dôkladnom naplánovaní miesta a niekoľkých hodinách čakania sme prvýkrát v našom živote videli polárnu žiaru. Náš doterajší život nám to nezmenilo, no ak si uvedomíte, že stojíte niekde v pustatine, usmievate sa ako malé dieťa, vaša slovná zásoba sa zúži na citoslovcia typu wow, jaj, ach, spojené s ukazovaním prsta smerom k oblohe, akoby sa ten druhý, čo stojí vedľa vás, tiež nepozeral na to isté, pochopíte, že je to naozaj silný zážitok. Silný natoľko, že stojíte s fotoaparátom v ruke voľne visiacej vedľa tela a vedome sa vzdáte možnosti tento úkaz zachytiť, len aby ste neprepásli každý okamih, ktorý sa vám ponúka. Žiara nebola ani príliš silná a netrvala ani príliš dlho. Žiadne tancujúce svetelné kreácie, ktoré vidíte na internete na videách iných ľudí, sa nekonali. I napriek tomu sme boli spokojní, že sa misia podarila a všetko navyše by bolo pre nás už iba príjemným prekvapením a bonusom. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Čakanie na polárnu žiaru
Čakanie na polárnu žiaru (zdroj: PC Photography)
Naša prvá polárna žiara
Naša prvá polárna žiara (zdroj: PC Photography)

3. A ten naozaj prišiel. Je náročné popísať toto neskutočné prírodné divadlo. Popísať ho formou, ktorá by bola zrozumiteľná a priblížila človeku, ktorý sa s tým nikdy nestretol, čo sa na oblohe odohrávalo. Strávili sme vonku približne 4 hodiny, počas ktorých vzniklo niekoľko fotiek a časozberné video, ktoré sú súčasťou tohto článku. V severnej časti ostrova v oblasti okolo mestečka Blonduós sme zažili polárnu žiaru v celej svojej sile a variabilite. Náš predposledný islandský pokus o jej sledovanie doplnili žiariace, padajúce, v atmosfére horiace meteority. Bolo to neuveriteľné a my sme po tomto zážitku naisto vedeli, že sa náš život predsa len trošku zmenil a budeme si toto divadlo chcieť dopriať určite znova a znova. 

Obrázok blogu
(zdroj: PC Photography)
Obrázok blogu
(zdroj: PC Photography)
Obrázok blogu
(zdroj: PC Photography)
Obrázok blogu
(zdroj: PC Photography)
Polárna žiara nad chatkami
Polárna žiara nad chatkami (zdroj: PC Photography)

Časozberné video zachycujúce polárnu žiaru nájdete tu: 

Gabriela Palai

Gabriela Palai

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Cestujem a fotografujem, spoznávam nové veci, zaujímavé miesta a krajiny. V súčasnosti žijem v zahraničí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu