Nemusíte byť Harry Potter, aby boli vaše fotky Hogwartského expressu kúzelné

Autor: Gabriela Palai | 20.11.2018 o 9:07 | Karma článku: 7,56 | Prečítané:  3213x

V Hogwarts expresse sa malý Harry Potter prvýkrát stretol s Ronom, Hermionou a ďalšími významnými postavami. V článku nájdete informácie, kde sa scény so slávnym vlakom natáčali a ako ho môžete, čo najlepšie zachytiť sami.

Filmové lokácie sa v súčasnosti stávajú turistickými atrakciami a prinášajú do jednotlivých oblastí nemalé finančné prostriedky. Natáčanie druhej a tretej časti Harryho príbehov, Harry Potter a tajomná komnata a Harry Potter a väzeň z Azkabanu prebiehalo aj v okolí miesta Glenfinnan, jazera Shiel a Eilt. Glenfinnanský viadukt, železničný most s dĺžkou 380 a výškou 31 metrov, preslávila najmä scéna s lietajúcim autom. Ron a Harry sa v nej snažia dostihnúť Hogwartský express,  ktorý, pre problémy na nástupišti, zmeškali. 

Najlepším a najobľúbenejším miestom fotografov, ktorých cieľom je zachytiť vlak Harryho Pottera s rozprávkovým prostredím škótskej vysočiny, je už vyššie spomenutý Glenfinnanský viadukt. Turistická zastávka, ležiaca na ceste s názvom Road to the isles (A830), sa nachádza približne 28 km za mestečkom Fort Williams. Vyhliadkové miesto na úpätí jazera Shiel je vybavené parkoviskom, turistickým centrom, toaletami a kaviarňou.

Bežného turistu od fotografa, ktorý sa snaží urobiť čo najlepší záber vlaku prechádzajúceho viaduktom, odlíšite ľahko. Namiesto pokojnej prechádzky k vyhliadkovému bodu nad turistickým centrom smeruje svižným tempom bližšie k viaduktu. Práve v tejto lokalite sa kumuluje najvyšší počet ľudí so statívmi a ostatnou fotografickou technikou, hľadajúcich najlepšie miesto, ktoré vystihne ich predstavy o budúcej fotografii.

Niektorí zostávajú tesne pod viaduktom, aby zachytili prichádzajúci vlak, hory v pozadí a tiež veľkú časť mosta. Podobne sme to urobili aj my. Iní sa snažia nájsť si svoju lokáciu na druhej strane viaduktu, resp. nad ním. Na kopec nad viaduktom sa dostanete aj z Glenfinnanskej železničnej stanice, turistickou trasou Glenfinnan trail view point. Približne polhodinová, dobre vyznačená trasa ponúka niekoľko vyhliadkových bodov dole na viadukt. Podmienky sú však často náročné a cesta mokrá. Nepremokavá obuv by mala byť preto samozrejmosťou.

Ponuka fotografických možností je široká a každý uhol ponúka trochu odlišný pohľad na scenériu pred vami. Dôležitosť výberu vhodného miesta je podmienená aj faktom, že Hogwarts Express alebo inak Jakobitský parný vlak premáva v tomto smere iba raz, max. dvakrát za deň. Konkrétne časy a frekvencia jázd sa môžu v jednotlivých mesiacoch sezóny líšiť. V lete sa denne vypravujú dva vlaky, jeden doobeda, ten druhý v poobedňajších hodinách.

Cesta k viaduktu a tiež nájdenie vášho spotu vám zaberie približne 40 minút, s ktorými je potrebné pri plánovaní rátať. Odporúčame doraziť na miesto približne v čase, keď sa vlak pohne zo stanice v meste Fort William, prípadne trochu skôr, ak sa chcete vyhnúť stresu. 30 minút, ktoré sme mali k dispozícii my, bolo veľmi hraničných. Stihli sme sa na nami vybranom mieste len zložiť, keď sa vlak znenazdajky objavil na moste. O nejakom nastavovaní statívu a podobných veciach nemohla byť zrazu ani reč. Boli sme radi, že sme mali kameru aj fotoaparát už v rukách a mohli rovno konať. Prejazd vlaku viaduktom je totiž veľmi rýchla záležitosť. Minúť ho o niekoľko minút či sekúnd, by nás veľmi mrzelo.  Čas príchodu vlaku k viaduktu berte teda orientačne a rátajte radšej s väčšou rezervou.

Hlasné zatrúbenie lokomotívy je signálom, aby všetci spozorneli a dvihli hlavy smerom k viaduktu. Rušňovodič tak dáva najavo, že pomaly vchádza na železničný most. Pri prejazde ním vlak vypustí paru a výrazne spomalí. Necháva tak cestujúcim priestor, pokochať sa výhľadom na okolie. Pre fotografov, čakajúcich pod viaduktom, predstavuje tento moment jedinečnú príležitosť, zvečniť majestátny Jakobitský parný vlak v celej svojej kráse. Veríme, že sa to podarí aj vám.

Ďalšie články o Škótsku a iných krajinách nájdete na našej stránke:

https://palaicrew.com/?page_id=171&lang=sk 

 Poteší aj follow na instagrame:

https://www.instagram.com/gabrielapalai/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?